Na wakacje: Francja Południowo-Zachodnia, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Południowo-Zachodnia

Pogoda w Francja Południowo-Zachodnia, (Francja)

Słonecznie
17°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Region

 • Region Pirenejów – czyli góry od morza do morza oraz jedno z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek.
 • Akwitania – kraina najprawdopodobniej najsłynniejszego na świecie wina Bordeaux, długich piaszczystych plaż i wysokich fal.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Lourdes, Bordeaux, Saint-Emilion.
 • Najciekawsze atrakcje: Zamek w Pau, panorama Pirenejów, Cirque de Gavarnie, Cathèdrale Ste-Marie, Ogrody Eyrignacu, Landy.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Jaskinia Lascaux, Pireneje, Park Narodowy Pirenejów, rzeka Ossau, winnice na zachód i północny-zachód od Bordeaux.

Geografia i przyroda

Pireneje powstały podczas orogenezy hercyńskiej, następnie obszar został zalany na przełomie ery mezozoicznej i trzeciorzędu. W istniejącym basenie morskim gromadziły się osady wapienne, które zostały wypiętrzone w orogenezie alpejskiej. Najwyższym szczytem Pirenejów jest Pico de Aneto - 3404 m n.p.m. (położony w Hiszpanii). Na teren pasma Pirenejów można podziwiać liczne groty, jaskinie oraz podziemne rzeki. Tamtejsze rzeki płyną ukształtowanymi przez lodowiec dolinami U – kształtnymi, natomiast ich dopływy tworzą tzw. doliny zawieszone, które to kończą się wspaniałymi wodospadami. Z racji liczby występujących gatunków roślin to pasmo górskie można nazwać olbrzymim alpejskim ogrodem botanicznym. Można wyróżnić tam trzy pietra roślinności: roślinność śródziemnomorska, górska i alpejska.
Region ten jest pod wypływem dwóch typów klimatów: śródziemnomorskiego i atlantyckiego. Średnia roczna temperatura powietrza na terenach położonych niżej niż 1000 m n.p.m. wynosi między 11 – 12°C, natomiast na terenach położonych wyżej nie przekracza 10°C. Roczna suma opadów jest stosunkowo wysoka i wynosi od 900 do 2000 mm. Park Narodowy Pirenejów leży w cieniu opadowym (północne stoki Pirenejów stanowią barierę dla napływających z północy powietrza atlantyckiego). Lata są tu gorące z gwałtownymi burzami, natomiast zimy mroźne i śnieżne.

Historia

Teren dzisiejszej Akwitanii był zamieszkiwany już w czasach późnego paleolitu. Najstarsze malowidła na ścianach jaskini Lascaux pochodzą z okresu 15 000 – 13 000 lat p.n.e. Oktawian August, cesarz rzymski, uczynił Akwitanię rzymską prowincję, a jej granicę ciągnęły się od Loary po Masyw Centralny. Jednak już Juliusz Cezar wspominał o regionie, określając go jako jedną z trzech głównych części Galii. Od 413 r. n.e. prawie przez 100 lat prowincja ta była pod władzą Wizygotów, następnie od 507 r. n.e. w rękach Franków. W średniowieczu Akwitania poszerzała swoje granice m. in. o ziemie Poitiers, Owernii, Tuluzy oraz Gaskonii.
W 1137 r. Eleonora Akwitańska, księżna Akwitanii, wzięła ślub z Ludwikiem VII co spowodowało zjednoczenie Akwitanii z Królestwem Francji. Po 15 latach małżeństwa doszło do rozwodu i Francja straciła południowe ziemie. Eleonora 6 tygodni po rozwodzie wyszła za mąż za Henryka Plantegeneta (Henryka II), przyszłego króla Anglii. Nowy mąż Eleonory podarował Akwitanię swojemu synowi – Ryszardowi Lwie Serce. Henryk II w celu przepędzenia swoich spadkobierców, wywołał Wojnę Stuletnią (1337 r.). W 1649 r. Bordeaux przekształcił się w niezależną republikę wspieraną przez Anglików. Wiek XIX to wielka emigracja mieszkańców regionu do obu Ameryk.

Sport i rekreacja

 • Długie wybrzeże (270 km) przyciąga rzesze turystów, a przede wszystkim amatorów windsurfingu.
 • Pireneje to trzecie pasmo górskie w Europie typu alpejskiego, jeszcze mało znane Polakom trasy narciarskie mogą zachwycać stopniem trudności, widokami oraz doskonałym zapleczem gospodarczym.
 • Pireneje to nie tylko trasy narciarskie, ale również szlaki turystyczne, jednak tylko dla tych co lubią wspinaczkę wysokogórską.

Informacje praktyczne

 • Waluta – euro
 • Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
 • Czas – taki ja w Polsce.

Francja Południowo-Zachodnia, Francja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  28°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  59%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  69°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  21:38
 • Słonecznie
  min.16°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  47°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  21:39
 • Słonecznie
  min.13°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  64°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  21:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  37°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  21:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  42°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  21:42

Francja Południowo-Zachodnia - klimat w Francja

Wyszukiwarka wczasów