Na wakacje: Paryż - Metropolia, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Ile-de-France/ Paryż - Metropolia

Pogoda w Paryż - Metropolia, (Francja)

Częściowe zachmurzenie
15°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Katedra Notre-Dame de Paris - położona na Île de la Cité wspaniała, gotycka katedra jest jednym z najpiękniejszych symboli Paryża i jedną z najsłynniejszych katedr świata.
 • Łuk Triumfalny w Paryżu – monument zbudowany na cześć tych, którzy walczyli za kraj podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej i wojen napoleońskich. Pomnik powstał w latach 1806 – 1835 na rozkaz Napoleona.
 • Wzgórze Montmartre z bazyliką Sacré-Coeur – dzielnica paryskiej bohemy. Panuje tutaj nietypowa, artystyczno-literacka atmosfera. Na wzgórzu wznosi się majestatyczna Bazylika Sacré-Coeur. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Paryż.
 • Les Invalides – kompleks budynków powstałych za panowania Ludwika XIV. Dawniej był to szpital dla inwalidów wojennych. Z czasem powstały tu muzea i nekropolie francuskich żołnierzy. Tu znajduje się m.in. grób Napoleona.
 • Luwr – jedno z najsłynniejszych muzeum na świecie położone w 1 dzielnicy Paryża. Na 60 600 m2 mieści się przeszło 35 tysięcy eksponatów, które pochodzą z Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu. Wiele tu również obrazów rodzimych i europejskich malarzy: np. Eugèna Delacroix, Théodora Géricault, Rembrandta, Bosha, Goi. Jednak chyba najsłynniejszym płótnem jest Mona Lisa Leonarda da Vinci.
 • Wieża Eiffla – najbardziej charakterystyczny zabytek stolicy znany z pocztówek, filmów i obrazów. Wieża Eiffla została wzniesiono na Wystawę Śwatową w 1889r. i mimo wielu sporów do dziś jest stałym elementem krajobrazu. Rozciąga się z niej niesamowity widok na miasto.
 • La Défense – dzielnica biznesu, w której w wysokich, oszklonych budynkach znajdują się siedziby znanych korporacji, centra wystawiennicze i handlowe. Warto zobaczyć to nowoczesne oblicze Paryża.
 • Pola Elizejskie – to słynna trzykilometrowa aleja, przy której znajduje się mnóstwo teatrów i restauracji i ekskluzywnych sklepów.
 • Wersal – pałac otoczony pięknymi ogrodami. Wersal stanowi jedną z najznamienitszych budowli XVII w. Przez lata była to siedziba królów. Dziś w pałacowych wnętrzach znajduje się Muzeum Historii Francji.
 • Disneyland – magiczny park rozrywki Disneya znajduje się 32 km od centrum Paryża. To idealne miejsce nie tylko dla dzieci. Każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie bajkowe i filmowe atrakcje.

Ośrodki

 • Paryż – romantyczne miasto, stolica mody. Pełno tu wspaniałych zabytków, sklepów, knajpek i restauracji. Choć raz w życiu każdy powinien odwiedzić tp miasto.

Geografia I przyroda

Region Paryża leży na terenie rozległego Basenu Paryskiego, który jest największym basenem osadowym w Europie. Otacza on dolinę Sekwany oraz zajmuje większą część Francji Północnej. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły, morski a na gruntach ornych uprawia się pszenice, jęczmień, kukurydzę, ziemniaki, buraki cukrowe, rzepę oraz różnego rodzaju owoce i warzywa.

Historia

Początek Paryża wziął się od celtyckiej osady na wyspieÎle de la Cité, która została założona ok. 300 lat przed naszą erą. Pod rządami Rzymian, którzy zajęli osadę dwa i pół wieku później, miasto rozwijało się na lewym brzegu Sekwany. Najpierw o nazwie Latitia Parisorium a potem Paris. Miasto nabrało jakiegokolwiek znaczenie dopiero gdy zostało stolica państwa rządzonego przez Chlodwiga I, władcę Franków, natomiast zaczęło się rozwijać dzięki wzrostowi znaczenia książąt paryskich w XI w. Powstała słynna katedra Notre Dame, pojawiały się pierwsze fortece, nastąpił znaczy rozwój nauki, a w związku z tym powstał słynny uniwersytet Sorbona oraz wiele innych znaczących szkół. Wojna stuletnia rozpoczęta w XIV w, a także epidemia dżumy znacznie zahamowało rozwój miasta i dopiero Franciszek I spowodował kolejny rozwój sztuki. Później Paryż przeżył jeszcze nie jeden kryzys, który zahamował rozwój nauki, jak np. wojna religijna ze słynną Nocą św. Bartłomieja oraz rewolucja francuska, Wiosna Ludów czy wojna francusko – pruska. Miasto przeżywało swój kolejny rozkwit w XVII w oraz pod koniec XIX w. w formie belle epoque. Czasy współczesne to dla Paryża intensywny rozwój przemysłu, kultury i gospodarki oraz powstanie symbolu Francji – wieży Eiffla.

Informacje praktyczne

 • Waluta – euro
 • Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
 • Czas – taki ja w Polsce.

Paryż - Metropolia, Francja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  18°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  56°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:58
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.16°C
  opady:
  5.4 mm
  wiatr:
  256°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:58
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.23°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  301°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  65°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  202°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:58

Paryż - Metropolia - klimat w Francja

Wyszukiwarka wczasów