Na wakacje: Szampania - Ardeny, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Wschodnia/ Szampania - Ardeny

Pogoda w Szampania - Ardeny, (Francja)

Częściowe zachmurzenie
15°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Joinville – z pięknym pałacem Grand Jardin, przy którym znajdują się niezwykłe ogrody, oraz gotyckim kościołem. Z miastem związanie są postaci Ludwika XIII oraz kardynała Richelieu.
 • Piwnice i wytwórnie szampana – m.in. Merciers, Dom Pérignon, w których poznać można tajniki tego słynnego. Pod koniec zwiedzania, na turystów czeka degustacja.
 • Katedra w Reims – słynna katedra, która była miejscem koronacji wielu francuskich władców. Świątynię wzniesiono w 1211 r., a przez kolejne wieki wielokrotnie przebudowywano. Dziś wpisana jest na listę UNESCO.
 • Château de la Motte-Tilly – to wspaniały przykład XVIII-wiecznej architektury. Zamek położony na lewym brzegu Sekwany był także planem dla filmu pt „Valmont” Milosa Formana.
 • Musée Verlaine – w Juniville. Tu można poznać życie I twórczość słynnego francuskiego poety.
 • Bazylika Saint-Remi – jest pięknym przykładem sztuki romańskiej. Relikwie św. Remi sprawiły, że bazylika stała się miejscem pielgrzymek. Zarówno bazylika, jak i opactwo benedyktynów są wpisane na listę UNESCO.
 • Mémorial Charles de Gaule – miejsce ku pamięci prezydenta V. Republiki.
 • Foret d”orient – w parku można na własne oczy zobaczyć piękne, leśne zwierzęta np. łosia, sarny, dziki.
 • Parc Aragonne Découverte – to park rozrywki na łonie przyrody. Oprócz wilków, na turystów czeka wiele atrakcji przygotowanych przez załogę. W tym miejscu dużo się można dowiedzieć o przyrodzie.

Ośrodki

 • Reims – miasto z bogatą historią i wyśmienitymi winami. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić będąc we wschodniej Francji. Reims słynie także, a może przede wszystkim, monumentalnej, często przebudowywanej katedry, która była miejscem koronacji królów Francji.
 • Troyes – niezwykle piękne, malownicze miasto z ciekawą zabudową i bardzo długą bogatą historią. Koniecznie trzeba tu zobaczyć drewnianą starówkę, wiele kościołów, muzea i malownicze uliczki. Jednym z miast partnerskich jest Zielona Góra. Z Troyes pochodzi słynny średniowieczny francuski poeta, autor romansów rycerskich Chrétien de Troyes.

Geografia i przyroda

Szampania-Ardeny to region pełen winnic położony na wschodzie Francji, którego sużą część zajmują także lasy i góry. Graniczy z Belgią, Pikardią, Ile de France, Burgundią i Lotaryngią. Region złożony jest z czterech departamentów: Ardeny, Marna, Górna Marna i Aube. Charakterystyczne dla tych ziem, zwłaszcza dla departamentu Marna są storczyki.
To jeden z najmniej zaludnionych regionów Francji. Turystów przyciągają tu winnice oraz fabryki, wytwórnie szampana. Wiele tu jaskiń, w których poznać można tajniki tego słynnego trunku.
Klimat posiada cechy klimatu oceanicznego i kontynentalnego. W okolicach Reims oraz Troyes jest łagodniejszy z mniejszą ilością opadów oraz średnią roczną temperaturą 10,5°C. Wśród zwierząt można spotkać różne ptaki, m.in. cietrzewie, losie, błotniaki łąkowe, kanie rude.

Historia

Historia regionu sięga czasów starożytnych. W średniowieczu Reims bardzo szybko stało się miastem oraz arcybiskupstwem. Jego wpływ był duży i sięgał daleko. Wiele książąt, markizów, hrabiów biło się o ten skrawek ziemi. Wprawdzie Charlemagne nie był zainteresowany tym regionem, jednak jemu synowi, Ludwikowi I Pobożnemu bardzo na Reims zależało. Średniowiecze przynosi też liczne wojny, epidemie oraz głód. Lud zwraca się do boga, co sprawia, że wzniesiono wiele budynków sakralnych. Rozwijała się tu sztuka romańska, później gotyku – świadczą o tym liczne kościoły i katedry.
Podczas wojny stuletniej, Joanna d’Arc przybywa do katedry w Reims, by pobłogosławić Karola VII.
Od czasów renesansu do rewolucji w Reims oraz Troyes rozwija się pod względem handlu – powstają liczne targi. Jednak wojny z Hiszpanią, wojny religijne oraz Fronda wprowadziły w regionie ponure nastroje. Oświecenie przynosi pokój i stabilizację ekonomiczną np. w Sedanie rozwija się przemysł tekstylny. W XIX w. Napoleon stworzył tu szkołę wojskową.
I wojna światowa przynosi dwie słynne bitwy. Zaczyna się i kończy pod Marną. Podczas II wojny światowej ważnym wydarzeniem była kampania francuska czyli bitwa o Francję.

Sport i rekreacja

 • To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
 • Region cieszy się popularnością wśród miłośników gór.
 • Szampania-Ardeny posiada szeroką ofertę sportów wodnych.
 • Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy.
 • Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty paralotnią.
 • Ukształtowanie terenu sprawia, że region powinni odwiedzić miłośnicy wspinaczki.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Szampania - Ardeny, Francja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  18°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  56°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:58
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.16°C
  opady:
  5.4 mm
  wiatr:
  256°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:58
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.23°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  301°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  65°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  202°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  21:58

Szampania - Ardeny - klimat w Francja

Wyszukiwarka wczasów